Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Aktualny plan urządzenia lasu sporządzony dla Nadleśnictwa Chrzanów, na lata 2020-2029. Został on zatwierdzony Decyzją Ministra Środowiska DL-WGL.4100.35.2020 z dnia 01.10.2020 r.

Zawiera on w szczególności:

1)      opis lasów i gruntów wg stanu na dzień 1.01.2020 r. o powierzchni łącznej

         20 255,60 ha,

2)      analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

3)      program ochrony przyrody,

4)      określenie zadań dotyczących:

- etatu miąższościowego użytków głównych (rębnych i przedrębnych) w ilości 

  1 008 478 m3 grubizny - drewna netto,

- projektowanej powierzchni odnowień halizn i zrębów – 209,64 ha

- orientracyjnej powierzchni odnowień drzewostanów przewidzianych do użytkowania

  rębnego - 2 746,05 ha w tym zrębami zupełnymi - 1 995,63 ha

- orientacyjnej powierzchni podsadzeń i dolesień – 17,57 ha,

- orientacyjnej powierzchni poprawek i uzupełnień - 4,19 ha

- pielęgnowanie zinwentaryzowanych upraw - 964,22 ha

- pielęgnowanie zinwentaryzowanych młodników - 2 364,75 ha

- trzebieży - 8 182,20 ha

- ochrony lasu, w tym również zadań ochrony przeciwpożarowej,

- gospodarki łowieckiej,

- potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej.

 

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzenia lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

 „Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji."


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii

Komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii

W dniach 20.04. - 26.04.2024 r., na terenie województwa małopolskiego przeprowadzona zostanie akcja wykładania szczepionki przeciw wściekliźnie dla lisów.

Po co lisy są szczepione?

Wścieklizna to bardzo niebezpieczna wirusowa choroba zakaźna ssaków, która może być przenoszona na człowieka. Zwierzęta domowe są zazwyczaj regularnie szczepione, więc zagrożenie tą chorobą występuje głównie ze strony dziko żyjących zwierząt. Szczepienie lisów zapobiega pojawianiu się choroby oraz eliminuje jej rozprzestrzenianie.

Jak wygląda szczepionka?

Szczepionka to małe brunatne krążki o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają  z odległości ok. 800 m. Lis, podejmując przynętę, przegryza umieszczoną w niej kapsułkę zawierającą szczepionkę i po kontakcie wirusa szczepionkowego z błoną śluzową w pysku zwierzęcia, lis zostaje zaszczepiony.

Nie dotykaj brunatnych krążków!

Apelujemy, aby nie dotykać szczepionek - pozostawiony nasz zapach sprawi, że szczepionka będzie dla lisa nieatrakcyjna. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii  przypomina, by przez dwa tygodnie, od czasu zakończenia akcji szczepienia lisów, nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone - łąki, pola, lasy.

Pełna treść komunikatu znajduje się w załączniku PDF.