Wydawca treści Wydawca treści

Projekty i fundusze

 

Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów

 

Nazwa projektu: "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów"

Planowany okres realizacji: 2016-2022 r.

Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Głównym celem projektu jest zmniejszenie negatywnych skutków wywoływanych przez pożary w lasach oraz sprawne lokalizowanie źródła zagrożenia i minimalizowanie strat, a w dalszej perspektywie – zmniejszenie średniej powierzchni pożarów i rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych, szczególnie w nadleśnictwach zakwalifikowanych do I kategorii zagrożenia pożarowego.

Cele uzupełniające:

  • rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych,
  • szybsze i bardziej precyzyjne określenie miejsca powstania pożaru,
  • dokładniejsze prognozowanie zagrożenia pożarowego na podstawie danych meteorologicznych,
  • skrócenie czasu dotarcia jednostek LP na miejsce pożaru.

Dofinansowanie zostanie przeznaczone na:

  • rozwój i modernizację systemów wczesnego ostrzegania i prognozowania zagrożeń, w tym:
    • budowę i modernizację dostrzegalni pożarowych (124 szt.)
    • zakup nowoczesnego sprzętu umożliwiającego lokalizację i wykrywanie pożarów (170 szt.)
    • doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych (PAD) (37 szt.)
    • budowę stacji meteorologicznych (12 szt.)
  • wsparcie techniczne systemu ratowniczo-gaśniczego na wypadek wystąpienia pożarów lasów, w tym:
  • zakup samochodów patrolowo-gaśniczych (67 szt.)

 

Wartość projektu

Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi 78 894 108,59 zł

Maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych wynosi 56 500 000,00 zł

Maksymalna kwota dofinansowania z funduszy europejskich wynosi 48 025 000,00 zł

 

 

Nadleśnictwo Chrzanów w ramach projektu "Kompleksowy projekt adaptacji lasów
i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów"
 wykonało przebudowę dostrzegalni pożarowych w Leśnictwach Żarki i Ciężkowice.

Koszt przebudowy: 258,3 tys. zł

Wydatki kwalifikowane 210 tys. zł

Kwota dofinansowania z funduszy europejskich: 178,5 tys. zł.

 

 


Porządkownaie lasu z powojennych pamiątek

 

Lasy Państwowe realizowały unikatowy w skali Europy projekt „rozminowywania" lasów. Łącznie w całej Polsce pracami zostało objętych blisko 30 tys. ha gruntów wyłączonych z użytkowania, w tym 1174,13 ha na terenie naszej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Wartość całego przedsięwzięcia wyniosła 130 mln zł. W efekcie unieszkodliwiono aż 1,5 mln niebezpiecznych przedmiotów. Dzięki działaniu pn. „Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP" przywrócona została wartość przyrodnicza obszarom przekształconym wskutek działalności wojskowej. W całym kraju prace prowadzone były aż w 58 nadleśnictwach. W naszej RDLP były to nadleśnictwa Kłobuck, Tułowice, Koszęcin, Rudziniec, Chrzanów oraz Siewierz.

 

Pozostałości powojenne i poligonowe to niewybuchy, niewypały, ale też porzucone środki bojowe. Do niedawna wiele z nich leżało po prostu na ziemi. Każdy, nawet dziecko, mógł je podnieść. Amatorzy takich „skarbów", posługując się wykrywaczem metali, mogli gromadzić całe kolekcje – niebezpieczne dla nich samych i dla otoczenia. W polskich lasach pozostawało też wiele szpecących, ale też niebezpiecznych, obiektów powojskowych. Różnego rodzaju schrony, koszary, garaże, magazyny broni, ale również ciągnące się kilometrami ogrodzenia i drut kolczasty. W wyniku przeprowadzonego projektu zutylizowano także niebezpieczne dla ludzi i środowiska środki chemiczne.

 

 


Wykonanie projektu z modernizacji wież obserwacyjnych

Nadleśnictwo Chrzanów dzięki własnym środkom finansowym oraz przy współfinansowaniu z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 Numer identyfikacyjny projektu:POIS.02.01.00-00-0007/16-00, w ramach projektu: ,,Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu –zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów”, wykonało przebudowę istniejących przeciwpożarowych wież obserwacyjnych w leśnictwach: Ciężkowice i Żarki.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja #sprzątamy

Akcja #sprzątamy

W dniu 20.09.2019 r. odbyła się ogólnopolska akcja społeczna sprzątania lasu, której inicjatorem był Prezydent Andrzej Duda, pod nazwą „sprzątaMY”. Nadleśnictwo Chrzanów zaprosiło do tej akcji szkoły znajdujące się w jego zasięgu terytorialnym. Na apel odpowiedziały 3 szkoły podstawowe: w Lgocie, Libiążu oraz Jaworznie.

W akcję sprzątania lasu zaangażowało się łącznie 169 uczniów wraz z opiekunami na terenie 3 leśnictw: Szczakowa, Chełmek i Dulowa. Wydarzenie koordynowało 4 pracowników Nadleśnictwa: Pamela Głownia- referent ds. pracowniczych i edukacyjnych, podleśniczowie:  Artur Dębski i Ryszard Rychter oraz stażystka-Weronika Uroda.

Na obszarze około 6 ha zebrano 9 m3 odpadów różnego rodzaju: począwszy od komunalnych, poprzez zużyty sprzęt elektroniczny, części samochodowe i opony, do odpadów remontowych i budowlanych.

Społeczne przedsięwzięcie pod nazwą „sprzątaMY” pozwoliło przybliżyć młodemu pokoleniu Polaków problem, jaki stanowią śmieci w lesie, ich skalę w odniesieniu do najbliższej okolicy oraz konsekwencje dla środowiska wynikające z powstawania dzikich wysypisk.