Wydawca treści Wydawca treści

Parki Krajobrazowe

Wszystkie trzy leśne rezerwaty przyrody (Lipowiec, Bukowica, Ostra Góra) okalają parki krajobrazowe. Pierwszym jest PK „Dolinki Krakowskie", który na terenie naszego nadleśnictwa obejmuje swym zasięgiem jedynie niecałe 600 ha z całej powierzchni liczącej 21 tys. ha. Fakt, iż posiada tak olbrzymią powierzchnię sprawia, że jest bardzo zróżnicowany a na jego obszarze utworzono szereg rezerwatów przyrody. Nazwę opisywany park zawdzięcza urodzie i  walorom przyrodniczym dolinek podkrakowskich.


„Tenczyński Park Krajobrazowy" jest drugim na terenie nadleśnictwa z wielu ogniw Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obejmuje swym zasięgiem niemal 1400 ha powierzchni leśnej i zawiera w sobie rezerwaty:  Lipowiec i Bukowica.
Na terenie parków istnieje dobrze rozwinięta i utrzymana sieć szlaków turystycznych (pieszych i rowerowych) i ścieżek dydaktycznych. Ponadto, obiekty pozwalają na spędzanie czasu w aspekcie różnych form wypoczynku: szlaki kajakowe, konne i ścianki wspinaczkowe. Na terenie naszego nadleśnictwa dostępne są jedynie szlaki rowerowe i piesze.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja #sprzątamy

Akcja #sprzątamy

W dniu 20.09.2019 r. odbyła się ogólnopolska akcja społeczna sprzątania lasu, której inicjatorem był Prezydent Andrzej Duda, pod nazwą „sprzątaMY”. Nadleśnictwo Chrzanów zaprosiło do tej akcji szkoły znajdujące się w jego zasięgu terytorialnym. Na apel odpowiedziały 3 szkoły podstawowe: w Lgocie, Libiążu oraz Jaworznie.

W akcję sprzątania lasu zaangażowało się łącznie 169 uczniów wraz z opiekunami na terenie 3 leśnictw: Szczakowa, Chełmek i Dulowa. Wydarzenie koordynowało 4 pracowników Nadleśnictwa: Pamela Głownia- referent ds. pracowniczych i edukacyjnych, podleśniczowie:  Artur Dębski i Ryszard Rychter oraz stażystka-Weronika Uroda.

Na obszarze około 6 ha zebrano 9 m3 odpadów różnego rodzaju: począwszy od komunalnych, poprzez zużyty sprzęt elektroniczny, części samochodowe i opony, do odpadów remontowych i budowlanych.

Społeczne przedsięwzięcie pod nazwą „sprzątaMY” pozwoliło przybliżyć młodemu pokoleniu Polaków problem, jaki stanowią śmieci w lesie, ich skalę w odniesieniu do najbliższej okolicy oraz konsekwencje dla środowiska wynikające z powstawania dzikich wysypisk.