Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Akcja - 1000 drzew na minutę

Akcja - 1000 drzew na minutę

Sadzenie drzew przez młodzież Szkolnych Kół Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddziału w Chrzanowie w ramach akcji „1000 drzew na minutę” na terenie leśnictwa Piła Kościelecka.

W dniu 07.04.2018 roku po raz szósty członkowie Szkolnych Kół Krajoznawczych Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddziału w Chrzanowie wzięli udział w akcji sadzenia drzew pt.„1000 drzew na minutę”, zorganizowanej przez Nadleśnictwo Chrzanów.

Licznie zgromadzeni uczniowie wraz z opiekunami oraz przedstawicielami Nadleśnictwa Chrzanów: leśniczym Romanem Babickim oraz Pamelą Głownią posadzili 500 sztuk sadzonek sosny zwyczajnej na terenie leśnictwa Piła Kościelecka.

Leśniczy leśnictwa Piła Kościelecka Roman Babicki przed rozpoczęciem prac omówił technikę sadzenia drzew, sposoby rozmieszczania gatunków na uprawie oraz funkcje, jakie pełnią poszczególne gatunki drzew. Uczestnicy mogli przekonać się, ile pracy oraz czasu potrzeba, by posadzić jedną sadzonkę mając na uwadze zachowanie odpowiedniej więźby oraz konieczność zmierzenia się z niejedną przeszkodą w postaci korzeni lub kamieni.

Zainicjowana przez Pana Remigiusza Lichotę- prezesa PTT Oddziału w Chrzanowie akcja sadzenia drzew, przy współpracy z Nadleśnictwem Chrzanów każdego roku angażuje wielu młodych ludzi i umożliwia poznanie istoty hodowli lasu i gospodarki leśnej.

Jesteśmy pewni, że udziałw tego typu pracach leśnych najlepiej zapada w pamięć i zaprocentuje poczuciem odpowiedzialności za wspólne dobro jakim są lasy.