AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Powrót

Kleszcze - fakty i mity

Kleszcze - fakty i mity

 

Kleszcze to pasożyty żywiące się krwią kręgowców. Ze względu na choroby jakie przenoszą, kleszcze zagrażają nie tylko zwierzętom ale i ludziom. Kleszcze są najbardziej aktywne wiosną i jesienią w  okresach maj-czerwiec oraz wrzesień październik. Występują nie tylko w lesie, ale także w środowisku łąk, w parkach miejskich, trawnikach oraz przydomowych ogrodach. Dlatego też wracając z każdego spaceru zachęcamy do sprawdzenia czy nie przynieśliśmy ze sobą nieproszonego gościa.

Nasi czworonożni przyjaciele są narażeni na zakażenie się takimi chorobami jak porażenie pokleszczowe, hepatozoonoza, borelioza czy babeszjoza. Dla ludzi najgroźniejszą chorobą przenoszoną przez kleszcze jest kleszczowe zapalenie opon mózgowych oraz borelioza.

Nie każdy kleszcz jest nosicielem wymienionych chorób, jednak warto pamiętać o obserwowaniu miejsca po ukąszeniu kleszcza i w przypadku pojawienia się zaczerwieniania o niezwłocznym udaniu się do lekarza. Ponad to po „sezonie kleszczowym" warto zrobić padania w kierunku zakażenia skrętkiem boreliozy –leczenie im wcześniej rozpoczęte tym bardziej skuteczne.

 

 

 

 

 


Nadleśnictwa i inne